Pühapäevakoolide õpilastele kuuendat korda organiseeritud suvelaager toimus Valklas
09.11.2016

Puhkekeskuses Valkla Rand toimus suvelaager rahvusvähemuste pühapäevakoolide lastele. Suvelaagri üritused kestsid terve nädala.

Laagri organisaatori, Pühapäevakoolide Õpetajate Ühingu juhatuse liikme ja Tallinna Vene Kultuuri Pühapäevakooli juhi, Roman Ljagu sõnul võtsid suvelaagri ettevalmistusest ja läbiviimisest kõige aktiivsemalt osa aserbaidžaani, armeenia, ingeri, kabardiini ja vene pühapäevakoolide õppejõud Tallinnast, Jõhvist, Narvast ja Viljandist. Nende seas – Irina Kerimova, Ilona Thagazitova, Maire Petrova, Sažida Jalak, Sanam Aliyeva, Sakina Damirova ja Alla Matvejeva. Suvelaagri muusikalised üritused organiseeris professionaalne armeenia helilooja ja muusik Andranik Kechek.

Laagri programmijuht oli sellel aastal Tallinna Prantsuse Lütseumi lõpuklassi õpilane Carolina Kristina Koplimets, kes läbis täieliku õppekursuse Tallinna Vene Kultuuri Pühapäevakoolis. Carolinale on sünnipärane nii eesti kui vene keel ja kultuur.

Suvelaagri kultuuriprogrammi raames organiseeriti pühapäevakoolide õpilastele rahvuskultuuri päevad. Armeenia kultuuri päeval said kõik soovijad Andranik Kecheki õppusel tutvuda armeenia tähestiku eripäraga ja õppisid kirjutama oma nime armeenia keeles. Fotograafia ja disaini saladusi tutvustas suvelaagris osalejatele professionaalne armeenia fotograaf ja disainer Ruben Igitkhanyan. Oma õppuse viis ta läbi tasuta, kingitusena selle laagri organisaatoritele.

Aserbaidžaani kultuuri päeva peakülaliseks oli kunstnik Rovšan Gulijev, kes rääkis rahvuslikest ornamentidest ja kaunistustest ning viis läbi traditsioonilise aserbaidžaani vaibakudumise meistriklassi, kasutades selleks muistset kangastelge. Aserbaidžaani keele ja kultuuri tunnid organiseeris pedagoog Sanam Aliyeva. Õhtune programm oli pühendatud aserbaidžaani kinole.

Ekskursioonipäeval käisid pühapäevakoolide õpilased keskaegsetes lossides Rakveres ja Narvas, kus neil oli võimalus mängulises vormis tutvuda Eesti ajalooga.

Vene keele ja kultuuri tunde viisid läbi suvelaagri õpilastele Tallinna Vene Kultuuri Pühapäevakooli juht Roman Ljagu ja koolilõpetaja, laagri programmijuht Carolina Kristina Koplimets. Nende abiga oli võimalus tutvuda erinevate lendsõnade tekkega ning õppida ka neid väljendeid õigesti kasutama. Suurt huvi tekitasid viktoriin vene kultuurist ja modelleerija Jelena Koplimetsa loeng rahvuslike motiivide kasutamisest rõivastel. Päeval harjutasid suvelaagris osalejad kalligraafiat muuseumi pedagoog Julia Voinova juhendamisel. Kuid õhtu tõeliseks ehteks oli vene romansside esitaja Aleksandr Peljovini ja Eestis ainsa professionaalse balalaikamängija Ilja Lunini kontsertprogramm. Ilja Lunin esitab virtuooslikult sellel rahvuspillil kõige erinevaid muusikateoseid.

Ingerisoomlaste kultuuri päeval toimusid õpetaja Maire Petrova juhendamisel soome keele ja kultuuri tunnid. Maire Petrova organiseeris ka rahvamängude programmi. Armeenia helilooja ja muusiku Andranik Kecheki osavõtul viidi läbi talentide õhtu, kus pühapäevakoolide õpilased demonstreerisid oma muusikalisi ja tantsulisi võimeid. Erilise mulje jättis kõikidele suvelaagris osalejatele kaukaasia tantsude programm, mis oli ettevalmistatud Kabardiini Pühapäevakooli õpilaste poolt.

Suvelaagri tiheda üritusteprogrammi puhkekeskuses Valkla Rand lõpetas Tallinna Ülikooli õppejõu Polina Tšerkassova autoriprogramm, mis oli pühendatud muinasjuttudele ja maailma eri rahvuste muusikainstrumentidele.

Suvelaagri Valklas organiseeris Eesti Rahvusvähemuste Pühapäevakoolide Õpetajate Ühing koostöös pühapäevakoolide ja Vene Kultuuriseltside Assotsiatsiooniga Ruthenia. Tänu Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusele oli suvelaagris osalemine kõikidele tasuta.