Pühapäevakoolide õpilastele seitsmendat korda organiseeritud suvelaager toimus Holstre-Polli Vabaajakeskuses
22.12.2017

Viljandi maakonnas asuvas Holstre-Polli Vabaajakeskuses toimus suvelaager rahvusvähemuste pühapäevakoolide lastele. Suvelaagri üritused kestsid terve nädala.

Laagri organisaatori, Pühapäevakoolide Õpetajate Ühingu juhatuse liikme ja Tallinna Vene Kultuuri Pühapäevakooli juhi, Roman Ljagu sõnul võtsid suvelaagri ettevalmistusest ja läbiviimisest kõige aktiivsemalt osa aserbaidžaani, armeenia, ingeri, kabardiini ja vene pühapäevakoolide õpetajad Tallinnast, Jõhvist, Narvast ja Viljandist. Nende seas – Maire Petrova, Sažida Jalak, Sanam Alijeva, Sakina Damirova ja teised. Suvelaagri muusikalised üritused organiseeris professionaalne armeenia helilooja ja muusik Andranik Kechek.

Laagri programmijuht oli sellel aastal Tallinna Kunstikooli vilistlane Arina Kuznets, kes läbis täieliku õppekursuse Tallinna Vene Kultuuri Pühapäevakoolis.

Suvelaagri kultuuriprogrammi raames korraldati pühapäevakoolide õpilastele palju üritusi, mis tutvustasid eri rahvaste kultuuri. Need olid rahvusköögi õhtu, Kaukaasia rahvaste mängude programm, loeng keele mitmekülgsusest, aserbaidžaani kultuuri teemaline viktoriin, mille organiseeris pühapäevakooli õpetaja Sanam Alijeva. Tantsuansambli „Graatsia“ esindajad viisid läbi meistriklassi, kus suvelaagris osalejad võisid tutvuda mustlastantsudega. Kunstiteadlane Polina Sobol, kelle loengud on menukad Kadrioru Kunstimuuseumis, rääkis antiikkultuurist.

Ekskursioonipäeval käisid pühapäevakoolide õpilased Jõgevestel Barclay de Tolly mausoleumis, ronisid Harimäe vaatetorni, tutvusid Otepää kirikus Eesti lipu ajalooga, tutvuti ka Taevaskoja loodusega – ühe kõige maalilisema kohaga Eestis.

Suvelaagri programm oli väga mitmekülgne, tutvustati jaapani kirigamit - paberisse sisselõigete kunsti, korraldati amulettide ja Veneetsia maskide valmistamise õpped, Narva teadusteater näitas huvitavaid katseid, toimus loeng meigist ja soengutest, aserbaidžaani pühapäevakooli õpetaja Sanam Alijeva esinemine muistsetest tulekummardajate kultuurist lõppes ilutulestikuga. Viljandi linna vene pühapäevakooli õpetaja Sažida Jalak ütles, et talle meeldis selle aasta programm kõige rohkem.

Armeenia helilooja ja muusik Andranik Kechek tutvustas suvelaagris osalejatele muusikateraapiat ja viis läbi muusikalise improvisatsiooni tunni. Andranik Kecheki osavõtul organiseeriti ka talentide õhtu, kus pühapäevakoolide õpilased demonstreerisid oma muusikalisi ja tantsulisi andeid. Pühapäevakoolide õpetajate ühise arvamuse kohaselt tõuseb õpilaste esinemise tase iga aastaga kõrgemale.

Suvelaagri ürituste sisutiheda programmi lõpetas intellektuaalsete mängude päev Holstre-Polli Vabaajakeskuses.

Suvelaagri Holstre-Pollis organiseeris Eesti Rahvusvähemuste Pühapäevakoolide Õpetajate Ühing koostöös pühapäevakoolide ja  Vene Kultuuriseltside Assotsiatsiooniga Ruthenia. Tänu Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusele oli suvelaagris osalemine kõikidele tasuta.